دکتر مهراد فخرالدینی

متخصص قلب و عروق


فشار خون ـ قسمت دوم

درمان های غیر دارویی فشار خون
هدف ازکنترل فشارخون حفظ فشار در محدوده نرما ل برای پیشگیری از عوارض فشار خون مثل ابتلای به بیماری عروق کرونرو سکته مغزی و نارسایی قلب و نارسایی کلیه وعوارض چشمی و ...است .
هدف از کنترل فشار خون در جمعیت عمومی حفظ فشار ماکزیمم کمتر از 140 میلی متر و فشار مینیمم کمتر از 90میلی متراست .البته در افراد مسن بالای 80سال فشار ماکزیمم مساوی 150 میلی متر را کافی می دانند.درگروههای خاصی از بیماران فشارخونی مثل بیماران دیابتی و نارسایی کلیه ونارسایی قلب و سیاهپو ستان و...سطح کمتری از فشار خون مد نظر است وبدلیل ریسک بالای عوارض ناشی از فشار خون روی ارگان های مختلف می بایست با کنترل دقیق ومنظم فشار خون را در محدوده نزدیک به نرمال حفظ کنیم و فشار مینیموم مساوی یا حتی کمتر از 80 میلی متر توصیه می شود.

درمان های غیر دارویی
ترک سیگار: سیگار با انقباض عروق و با سفت وتنگ کردن عروق باعث افزایش فشار خون می شود و سیگار با افزایش فعالیت سمپاتیک وافزایش فشارسبب سفتی دیواره شریان ها می شود مقاومت به انسولین و چاقی احشایی و پیشرفت نارسایی کلیه از عوارض سیگار است .با ترک سیگار بلا فاصله فشار خون کاهش می یابد وجلوی عوارض عروقی گرفته می شود.

کاهش وزن : هما نطور که قبلا ذکر شد 50 درصد فشار خونی ها چاق هستند.درزنانی که ایند کس توده بدن حدود24 می باشد ریسک ابتلای به بیماری دیابت 5 برابر و ریسک فشارخون بالا 2 برابر خانم های با ایند کس توده بدن کمتر از 21 می باشد.به ازای هر ده کیلوگرم کاهش وزن حدود 20-5 میلی متر فشارخون کاهش می یابد.بنابراین کاهش وزن و حفظ وزن ایده ال یعنی ایند کس توده بدن در محدوده ی 24/9-18/5کیلوگرم در مترمربع سبب کاهش فشارخون می شود.چاقی بالا تنه و چاقی شکمی مستقل از ایند کس توده بدن به عنوان عامل خطر برای فشارخون محسوب می شود.

فعالیت فیزیکی: افزایش فعالیت فیزیکی تقریبا همیشه برای کاهش وزن ضروری است .البته فعا لیت فیزیکی حتی بدون کاهش وزن می تواند شانس ابتلای به فشارخون و دیابت راکاهش می دهد و بر علیه بیماری قلبی و عروقی نقش محافظتی دارد.با انجام فعالیتهای ورزشی هوازی منظم فشار خون کاهش می یابد وعمدتا درطی روز نیز به صورت کاهش یافته باقی می ماند(ورزش صبحگاهی اثر حفاظتی درطول روز دارد).حداقل فعالیت توصیه شده 30دقیقه ورزش هوازی دراکثر روزهای هفته است.
اگر نمی توانید برنامه منظم ورزشی داشته باشید یک پیشنهاد این است که در محیط کا ر یامنزل ویا خرید از بازارو...که جزو برنامه های اجباری روزانه است دنبال راهی باشید که پیاده روی کنید مثلا بجای آسانسور درمحل کار یا منزل هرروز از پله ها بروید تاعادت شود.

رژیم های غذایی
مصر ف رژیم های غذ ایی غنی از سبزی ها و میوه جات وپرفیبر ومحصولات غذایی کم چرب با محتوای حداقل ازچربیهای اشباع وغذاهای کم کالری می تواند بین14-8میلی متر فشار خون را کاهش دهد . در بیماران مبتلا به فشار خو ن موکدا پرهیز از غذاهای فرآوری شده و غذاهای چرب و پر نمک رستوران ها وfast food ها وغذاهای بسته بندی شده توصیه می شود.(در مبحث نمک در بیماریهای قلبی وعروقی مفصل توضیح داده شده است ودر سایت موجود است ).

کاهش مصر ف سد یم :
با کاهش دریافت سدیم دررژیم غذایی یعنی کمتر از 100میلی مول یا 4/2گرم سدیم یا 6گرم کلرید سدیم درافراد فشار خونی 8-2 میلی متر فشار کاهش می یابد و حتی در افراد سالم 1/2میلی متر جیوه فشار کاهش می یابد البته باید یاد آوری کرد همه بیماران به رژیم با محدودیت متوسط نمک پاسخ نمی دهند ولی همه بیماران سود می برند .محدودیت شدید مصرف سدیم گاهی با تشدید دفع پتاسیم و تحریک سیستم سمپاتیک بدن سبب تشدید فشار خون می شود .ولی بطور کلی کاهش دریافت سدیم برای تمام افراد جامعه توصیه می شود .

مصرف الکل:
درافراد مبتلا به فشار خون مصر ف حتی مقادیر کم یا متوسط الکل توصیه نمی شود.الکل یک شمشیر دو لبه است هر چند گفته می شود که مقادیر متوسط الکل درآقایان کمتر از دو پیمانه ودرزنان کمتر از یک پیمانه الکل شانس ابتلای به فشار خون را افزایش نمی دهد .ولی همین مقدار و حتی کمتر هم در مردان سیاهپوست سبب افزایش فشار خون شده است .

مکمل ها:
مکمل پتاسیم : با آنکه مکمل پتاسیم با عث افت فشار خون میشودچون بالقوه خطرناک و هزینه بر است بصورت معمول مصرف مکمل پتاسیم توصیه نمی شود.

مکمل کلسیم :گاهی باعث افت فشار خون می شود وگاهی سبب افزایش فشار میشود وبا توجه به خطرافزایش سنگ کلیه توصیه نمی شود ولی مصرف شیر کم چرب و پنیرکم نمک نباید در بیمار قطع شود.

مکمل منیزیوم : مکمل های آن سبب کاهش فشار خون می شود ولی فقط در بیماران باسطح سرمی پایین منیزیوم این اثر دیده می شود.
روش های مبتنی بر تغییر رفتار وشناخت مانند تکنیک های RELAXATION باعث کاهش گذرای فشارخون می شوند واثر دایمی و پایداری ندارند . طب سوزنی نیز اثر اثبا ت شده و دایمی درکنترل فشار خون ندارد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 22923067 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

حسین امیریان [ 1391-04-20 ]
با سلام خیلی خیلی ممنون اقای دکتر موفق باشید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانآدرس مطب و کلینیک چکاب قلسایتهای دیگراستفاده صحیح از ترید میلمطالب غیر پزشکیگپی کوتاهاخبار جدید پزشکیبیما ریهای غیر قلبیبیماریهای قلب و عروقتغذیه وبیماریهای قلبی و داروها دربیماران قلبیدرمان بیماریهای قلبی و عروش های تشخیصی بیماریهایراهکارهای کنترل عوامل خعلایم بیماریهای قلبی و ع