دکتر مهراد فخرالدینی

متخصص قلب و عروق


دردهای قلبی و غیر قلبی قفسه سینه (ویرایش جدید )

درد قفسه سینه :

نکات مهم در رابطه بادردهای قفسه صدری:
درابتدا بهتراست بجای کلمه درد قفسه صدری ازاصطلاح چست دیس کامفورت (CHESTDISCOMFORT)استفاده کرد. که به معنی هر نوع احساس ناراحتی در قفسه سینه می باشد.
درد قفسه صدری یک راز بالینی است که پزشک مانند یک کارآگاه دقیق بایستی علت آن را مشخص کند.دانش،دقت،هوش،حوصله وقدرت تصور پزشک، همگی برای دست یابی به شرح حال دقیق ومعاینه صحیح وارزیابی درست یافته ها ضروری است.

- علل درد قفسه سینه: علل ناشی از جدار قفسه سینه (شایع ترین علت درد سینه می باشد) علل ناشی از بیماری های دستگاه گوارش(مانند التهاب واسپاسم مری،زخم معده،ریفلاکس،التهاب پانکراس،التهاب کیسه صفرا) علل ناشی از بیماری های ریه (التهاب پرده دور ریه،عفونت ریه،آمبولی ریه ،برونشیت مزمن ریه،افزایش فشارریه)
علل ناشی از بیماری های روانی (افسردگی،اضطراب،حمله هراس،هایپرونتیلایشن) علل ناشی از بیماری های قلبی(تنگی عروق کرونر،التهاب پرده دور قلب،پرولاپس دریچه میترال،بیماری دریچه های قلب،ضخیم شدن عضله قلب) چگونگی تشخیص علل درد قفسه صدری:
مهمترین نکته این است که تشخیص علت درد حتما باید توسط پزشک انجام شود.

الف)خصوصیات دردهای غیر قلبی:
1- اگر بیمار محل درد رابا یک انگشت نشان دهد معمولا علت درد غیر قلبی است.

2- دردهایی که درسمت چپ سینه ومعمولا زیر نوک سینه می باشند بیشتر به علت اسکلتی عضلانی،گوارشی واسترس می باشند.
3- دردهایی که درپشت قفسه صدری می باشند بیشتر به علت بیماری های ستون فقرات،ائورت،مری ویا قلب می تواند باشد.

4- دردهایی که پایین تر از ناف ویا بالا تراز فک تحتانی می باشند معمولا علل غیر قلبی دارند.
5- دردهایی که تنها محدود به شانه،کتف ودست چپ هستند معمولا علل غیر قلبی دارند.
6- اگر دردی برای فقط چند ثانیه طول بکشد معمولا علل ان غیرقلبی است.
7- اگر دردی برای ساعت های متمادی و یا برای روز ها ثابت و پایدار باشد معمولا غیر قلبی است.
8- اگر دردی معمولا موقع استراحت ویا موقع دراز کشیدن،ایجاد شود معمولا قلبی نیست.
9- دردی که باحرکت دست ها،باخم وراست شدن بدن،بانفس عمیق ویا باسرفه ویا باحرکت گردن شدید ترمی شود معمولا قلبی نیست .

10- اگر به دنبال خم شدن مثلا جهت گره زدن کفش و یابه دنبال چرخش بدن مثلا در رختخواب درد شدید وناگهانی ایجاد شود معمولا این درد غیر قلبی است.در این شرایط بیمار سعی می کند نفس خود راکوتاه نگه دا رد تا شدت درد کمتر شود.
11- درد در محل اتصال دنده ها به جناغ که بالمس بدتر می شود به علت التهاب دردناک غضروف دنده ای می باشد.
12- درد عضلات جدار قفسه سینه ودرد عضلات زیرپستان بسیار شایع است وموجب اشتباه در تشخیص می شوند.
13- درد خوش خیم در افراد جوان:درد بیشتر در استراحت بروز می کند درد خصوصیت خنجری وتیز می باشد معمولا درد در ناحیه جلوی قلب است گاها همراه با تپش می باشد ممکن است تکرار شونده باشد معاینه بالینی ونوار قلب نرمال است.
14- بیماری شانه درد ناک:معمولا درافراد میان سال دیده می شود.درد هنگام شب واستراحت تشدید میابد.حرکات شانه موجب تشدید درد می شود علل این بیماری شامل مشکلات دیافراگم،کیسه صفرا،تومور ریه،بیماری های اسکلتی وعضلانی اطراف شانه،وبا شیوع کمتر بیماری های قلبی،بیماری های سیستمیک ماننده دیابت.

مطالب مرتبط:
توصیه هایی ساده برای پیشگیری از بیماریهای قلبی

باتشکر فراوان از دوست گرامی جناب آقای دکتر کلاهچی

درد های قلبی قفسه سینه : فردی که رنگش بدجوری پریده، دانههای درشت عرق نشسته روی پیشانیش، پنج انگشتش را باز كرده روی قلبش و از شدت درد دارد به خودش میپیچد، حس میكند كه كسی با تمام سنگینیش روی سینه او ایستاده و نمیگذارد نفسش بالابیاید، بدجوری نفس نفس میزند، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و…
آنهایی كه خودشان یا اطرافیانشان با حملههای قلبی مانوسند، خوب میدانند كه این شرح حال، شرح حال كیست. اما قفسه سینه به دلایل دیگری نیز ممكن است دردناك شود. به بیان دیگر، تمام دردهای این ناحیه، قلبی نیستند. این نوشته قصد دارد از شایعترین انواع درد قفسهسینه صحبت كند و توصیههای عملگرایانهای را نیز در اختیار بیماران قلبی قرار دهد. درد قفسهسینه :
در هر نقطهای از زیر گردن تا بالای شكم، اگر دردی احساس كنید، به درد قفسه سینه دچار شدهاید و هیچ فرقی نمیكند كه این درد، واضح و شدید باشد یا مبهم و خفیف. تمام دردهای این ناحیه را باید جدی گرفت. پزشكان و بیماران وقتی با چنین دردی مواجه میشوند، معمولا بیمناك میشوند كه مبادا پای یك حمله قلبی در میان باشد. حملههای قلبی یكی از شایعترین و خطرناكترین انواع دردهای قفسه سینهاند اما خوشبختانه یا متاسفانه بسیاری از دردهای قفسه سینه، به اشتباه، درد قلبی تلقی می شوند.
حقیقت این است كه بعضی از دردهای این ناحیه، هیچ خطری در پی ندارند. بعضیها كمی خطرناكند و بعضی دیگر هم بسیار خطرناكند، آنقدر كه جان آدم را تهدید میكنند. به هر حال، هر عضوی از اعضای بدن كه در داخل قفسه سینه وجود دارد، و تمام بافتهای موجود در این ناحیه، میتوانند یك منبع بالقوه برای بروز درد قفسه سینه به حساب بیایند. قلب، ریهها، مری، عضلات بیندندهای، دندهها، تاندونها و اعصابی كه داخل قفسه سینهاند، متهمان ردیف اولند. قلب درد :
به درد قفسه سینه با منشا قلبی میگویند <آنژین.> این درد معمولا وقتی اتفاق میافتد كه خون و اكسیژن كافی به قلب نرسد. اگر چنین دردی یك حد و مرز قابل پیشبینی داشته باشد، به آن میگویند آنژین پایدار. به بیان دیگر، آنژین پایدار به این معناست كه شما خودتان بدانید كه وقتی میزان فعالیت روزانهتان از یك حد مشخصی بیشتر بشود، به درد قفسه سینه مبتلا میشوید. اما وقتی كه دردتان غیرقابل پیشبینی بشود یا این كه در حال استراحت نیز به چنین دردی دچار شوید، آنوقت به آن میگویند آنژین ناپایدار. شخصی كه به آنژین ناپایدار دچار میشود، باید خیلی زود در بخش اورژانس، مورد بررسی پزشكی قرار بگیرد. حمله قلبی یكی از شایعترین انواع دردهای قلبی است. وقتی رسوبات چربی یا لختههای خونی، جلوی خونرسانی به قلب را بگیرند و اجازه ندهند كه غذا و اكسیژن كافی به عضله قلب برسد، حمله قلبی اتفاق میافتد. این حمله معمولا با احساس سنگینی در قفسه سینه، درد و فشار در این ناحیه، و گهگاه با احساس سوزش در قفسه سینه همراه است. درد ناشی از حمله قلبی معمولا چند دقیقه طول میكشد. این درد ممكن است به نواحی دیگری از بدن هم انتشار پیدا كند. كمر، گردن، چانه، شانه، بازو، وخصوصا دست و بازوی چپ در حملههای قلبی، معمولا تیر میكشند. علایم دیگری كه تشخیص حمله قلبی را در ذهن پزشك تایید میكند، عبارتند از: تنگی نفس، حالت تهوع، احساس سرگیجه، عرق سرد. حمله قلبی معمولا به دنبال یك فعالیت و یا یك استرس شدید اتفاق میافتد و در اغلب موارد، پس از چند دقیقه استراحت و استفاده از قرص زیرزبانی (نیتروگلیسیرین) از بین میرود.به جز حمله قلبی، دلایل قلبی دیگری هم هستند كه میتوانند منجر به بروز درد در ناحیه قفسه سینه شوند. التهاب پردهای كه دورتادور قلب را در برگرفته است، یكی از همین دلایل است. این بیماری كه به <پریكاردیت> موسوم است، معمولا متعاقب یك عفونت ویروسی اتفاق میافتد. در این مورد نیز، درد قفسه سینه، بسیار شدید و معمولا متمركز بر روی یك نقطه است و بیمار احساس میكند كه انگار قفسه سینهاش دارد سوراخ میشود. همراه بودن علایمی نظیر تب و كوفتگی بدن هم تایید كننده همین تشخیص است. اسپاسم عروق كرونر، مشكلات عروقی و خصوصا بیماریهای مربوط به سرخرگ آئورت و . . . از دیگر دلایل قلبی برای بروز دردهای قفسه سینه به شمار میروند. راهکارهای عملی به بیماران قلبی :
ـ در هنگام بروز درد قلبی، كه معمولا در حال فعالیت و یا استرس به سراغتان میآید، بلافاصله دست از كار بكشید و آرام بنشینید. استراحت، اولین قدمی است كه باید برای تسكین دردتان بردارید. ـ از قرص زیر زبانی (نیتروگلیسیرین) استفاده كنید. اگر پس از 5 دقیقه، دردتان تسكین پیدا نكرد، مجددا باید یك قرص زیر زبانتان بگذارید. این كار را تا 3 بار میشود تكرار كرد اما اگر پس از به كار بردن 3 قرص زیرزبانی در فواصل مناسب، باز هم دردتان از بین نرفت، باید بلافاصله به یكی از مراكز اورژانس مراجعه كنید. ـ در مواردی نظیر استحمام، مقاربت و یا بعد از خوردن غذاهای سنگین، بهتر است كه به طور پیشگیرانه از قرص زیر زبانی استفاده كنید. ـ قرص زیر زبانیتان را نباید در معرض نور و حرارت و رطوبت قرار دهید چرا كه در این مواقع، خیلی زود فاسد میشود و خاصیت درمانیاش را از دست میدهد. اگر از نیتروگلیسیرین استفاده كردید و مزه تند این دارو را در زیر زبانتان حس نكردید، بدانید كه احتمالا دارویتان خراب شده و خاصیتش را ازدست داده است. ـ حتی الامكان قرص زیر زبانی را در وضعیت ایستاده مصرف نكنید چرا كه به دلیل افت ناگهانی فشار خون، خطر سقوط ناگهانی وجود دارد. بهتر است كه در وضعیت نشسته یا خوابیده از این قرص استفاده كنید. ـ اگر اضافه وزن دارید، بهتر است با مراجعه به پزشك یا متخصص تغذیه، یك برنامه غذایی مناسب دریافت كنید و هرچه زودتر، فكری به حال كاهش وزنتان بكنید. ـ عوامل خطرساز بیماریهای قلبی را هر چه زودتر تدبیر كنید: سیگار، فشار خون، چربی خون بالا، دیابت. ـ وقتی كه درد قفسهسینه ندارید، خصوصا در اوایل صبح كه هوا پاكیزهتر است، ترجیحا در محلهایی مانند پارك و اماكنی كه از فضای سبز برخوردارند، پیادهروی كنید. كمكم اگر دیدید كه با این پیاده روی مختصر، مشكلی برایتان ایجاد نمیشود و تحملش را دارید، می توانید بتدریج مسافت بیشتری و با سرعت بیشتر را امتحان کنید حداقل 45-30 دقیقه در روز ورزش هوازی انجام دهید.
آدرس مطب : 1
تلفن : 22923067 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

شهبازی ملایر [ 1396-12-14 ]
ممنون از راهنماییتان

ج کمالی [ 1396-11-08 ]
با سلام؛ از اطلاعات بسیار مفیدی که به زبان غیر تخصصی و قابل درک برای همگان ارائه نمودید بسیار ممنونم. شاد و سلامت باشید

حسن نصرت ابادی [ 1396-09-07 ]
وآقا عالی بود خداوند عمر باعزت بشما بدهد

رضا [ 1396-08-17 ]
ممنون. و سپاس گزارم

فاطمه [ 1396-08-13 ]
سلام و درود بر شما . مطالب ساده و شیوا و جامع بود. خدا خیرتان دهد

علی باقری [ 1396-06-01 ]
ممنون،عالی بود.

اسدی [ 1396-05-24 ]
بسیار عالی مطالب مفید بود تشکر از شما

محمد امامی [ 1395-12-27 ]
خیلی عالی بهترین توضیح ممکن همینه

مجید توحیدی [ 1395-12-18 ]
سلام.واقعا مفیدوقابل استفاده وعلمی بود.سپاس

مسعود [ 1395-12-15 ]
سلام خیلی ممنون عالی بود و مصداق واضح نشر علم زکات ان است

خانم خ [ 1395-11-28 ]
سلام چند روز وقتی صبح بلند میشم حالم خوب نیست. دیروز قفسه سینه ام درد گرفت بطور کلی و امروز سمت چپ پشت شانه هام. بنظرتون مهم یا نه

عبداله از اصفهان [ 1395-11-27 ]
سلام .ممنون از اطلاعات ارزشمندتون. خیلی عالی

عبداله از اصفهان [ 1395-11-26 ]
سلام .ممنون از اطلاعات ارزشمندتون. خیلی عالی

علی دهقان [ 1395-11-26 ]
خدا ازتون راضی باشه. خیلی کمکم کردید.

حسین برغمدی [ 1395-11-13 ]
ممنون ازین که این اطلاعاتو در اختیار مردم میزارین

هادی حاجی [ 1395-10-21 ]
باسلام وخسته نباشید. مطالبتون بسیار مفید و روحیه بخش بود. ممنون از توضیحات خوبتون.

ف م [ 1395-10-12 ]
سلام. من چندروز پیش و امروز در قفسه سینه احساس درد کردم که در زیرسینه در یک نقطه خاص حس میشد.امروز سرفه زیادی هم داشتم ک البته بعلت سرماخوردگی بود اما بیشتراز همیشه بود و باهرسرفه درد سینه ام شدیدتر میشد.چنروز پیش حدود چنددقیقه وامروز حدود بیست دقیقه ادامه داشت.ایا خطرناک است؟

علیرضا [ 1395-10-10 ]
بسیار عالی . ممنون

مصطفی [ 1395-10-08 ]
با سلام خدمت سرور گرام خودم.بابت مطالب ارزشمندتون ازشما سپاسگذار.سالم و شاد باشید .

مرتضی [ 1395-09-10 ]
ممنون از اطلاعات بی نقصتون

جمیله آل خمیس [ 1395-09-08 ]
واقعا مطالبی مفید وخوبی بودن از شما خیلی خیلی ممنونم

محسن قدسی [ 1395-09-02 ]
پایدار وسلامت باشند کسانی که مخلصانه برای مردم زحمت میکشند

طلوع [ 1395-08-30 ]
بسیار مفید و موثر بود سپاسگزارم

مهدی [ 1395-08-30 ]
واقعا تک بود .درپناه خدا.تبریک بشما

رجب حاجی [ 1395-08-28 ]
بی نهایت تشکر از شما،واقعا دستتان درد نکند

عادل عباسی [ 1395-08-09 ]
بسیار عالی بود. ممنون

امیدپورآذربوکان [ 1395-07-21 ]
باسلام وتشکرفراوان.مطالب خیلی مفیدبود

خادم از تهران [ 1395-07-14 ]
سلام ممنون از اطلاعات ارزشمند شما جناب دکتر انشااله همیشه سالم باشید.

خادم از تهران [ 1395-07-14 ]
سلام ممنون از اطلاعات ارزشمند شما جناب دکتر انشااله همیشه سالم باشید.

خشایار کرامتی [ 1395-07-13 ]
با سلام خیلی عالی کوتاه ومفید بود امیدوارم مطالب بازتر و عامیانه بازگو شود

نازنین عباسی [ 1395-07-06 ]
سلام آقای دکتر. مطالب بسیار عالیست. من هم نگران شدم و هم دارم خودم را توجیه میکنم که این درد مربوط به مشکل گردنم هست.

نصرالله [ 1395-06-21 ]
خیلی عالی بود استفاده کردیم متشکرم

سارا نا امید [ 1395-06-19 ]
نا امید شدم. کاش علائمم نشون از درد قلبم بود. کاش زودتر وایسه

پورموسوی کمال [ 1395-06-15 ]
خدمت استاد محترم سلام عرض می نمایم مطالب بسیار مفید بود می تواند هر خواننده ای را با دردهای قفسه سینه آشنا کند

ایمان [ 1395-06-14 ]
ممنون ، روحیه گرفتیم .

کبری شعبان [ 1395-06-05 ]
با سلام خدمت آقای دکتر واقعا ممنونم از مطالب خوبتونو خدا خیرتون بده از نگرانی دراومدم ممنونم

آقاجانلو [ 1395-05-24 ]
باسلام دست مریزاد به حضرتعالی که باظرافت تمام علم خود را دراختیار عامه مردم قرار داده وبدین سان گامی بزرگ وارزشمند درجهت ارتقاء سطح آگاهی وآموزش عمومی برداشته اید وقطعا همین مطالب به عنوان عامل پیشگیرانه موجب تضمین واعتلا سلامت جامعه خواهد بود. خداوند به جنابعالی وخانواده محترم عزت وسلامتی دائم عنایت فرماید.

جاوید [ 1395-05-21 ]
مفید بود ممنون

خسروی نژاد [ 1395-05-11 ]
با سپاس فراوان از شما،مطالب بسیار ارزشمند هستند و نکته ی مهم اینکه به زبان ساده بیان شده اندو می توانند مورد استفاده ی هر مخاطبی قرار بگیرند.

رو ح الله [ 1395-05-10 ]
خیلی ممنونم مطالب عالی بود تشکر

سیدمرتضی حسینی [ 1395-04-30 ]
سلام ازراهنمایی شمابسیارمتشکرم خدابه افرادی مانندشما طول عمربدهد

ممذ [ 1395-04-27 ]
ممنون از راهنمایی شما

ارمون [ 1395-04-25 ]
خیلی متشکرم مطالب خوبی بود

جواد زمان [ 1395-04-21 ]
بسیار عالی بود با تشکر از مطالب خوب وآموزندتون

سیدمصطفی هاشمی [ 1395-04-10 ]
سلام جناب دکتر وقتتون بخیر . درود به شرفتون ،ای کاش تمام پزشکان اینطور مسائل رو در دسترس قرار میدادند و چنین دقیق توضیح میدادند. ممنون و سپاسگذارم .

صادق [ 1395-04-07 ]
درود برشما خیلی مفید بود

رسولی [ 1395-04-05 ]
خیلی خوب بود ممنون از آ قای دکتر فخرالدینی رسولی از الموت قزوین

یوسف زاده [ 1395-03-13 ]
با سلام ممنون راهنماییها کامل و روشن بود اجرتان با آقا اباعبدالله

عسکری [ 1395-03-07 ]
سلام و درود بر شما از نصایح سخاوتمندانه اتان امیدوارم خداوند متعال به شما طول عمر با عزت عطا نماید

ابوالفضل دهقانی [ 1395-03-05 ]
مرسی واقعا عالی بود تشکر

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پیامهای کاربرانآدرس مطب و کلینیک چکاب قلسایتهای دیگراستفاده صحیح از ترید میلمطالب غیر پزشکیگپی کوتاهاخبار جدید پزشکیبیما ریهای غیر قلبیبیماریهای قلب و عروقتغذیه وبیماریهای قلبی و داروها دربیماران قلبیدرمان بیماریهای قلبی و عروش های تشخیصی بیماریهایراهکارهای کنترل عوامل خعلایم بیماریهای قلبی و عصفحه اصلیسوالات پزشکی