دکتر مهراد فخرالدینی

متخصص قلب و عروق


آموزش روش های پیشگیری از بیماریهای قلبی

عوامل قابل پیشگیری :
. بالابودن كلسترول خون ( ( LDL>۱۳۰ ,HDL<۳۵ ؛ * بالابودن تری گلیسرید

. سیگاركشیدن حتی یك عدد و از هر نوعی می تواند مضر باشد ؛
. كم تحركی ؛ * ازدیاد فشارخون ؛ * دیابت بخصوص وابسته به انسولین ؛ * وچاقی مفرطBMI>۳۰، چاقی بخصوص در قسمت شكم كه در مردان شایعتر است در ایجاد بیماری موثر می باشد همچنین نشان داده شده است كه به میزان ۳-۲ كیلوگرم كاهش وزن می تواند در بهبود ۳۷% از افراد فشارخونی موثر باشد.
علائم: شایعترین تظاهرات بیماران قلبی سكته میباشدوبیشترین علت آن اترواسكلروز می باشد؛ تغییر در شیوه زندگی بهترین راه پیشگیری از بیماری قلب است .

1كم كردن مصرف نمك :
- مصرف نمك باید به كمتر از g ۲ (یك ق.چ) در روز برسد برای این كار نمكدان را از سر میز بردارید برای طعم غذا از آب لیمو، سیر، سبزیجات خشك و ادویه استفاده كنید.
- در پخت غذا نمك كمتری استفاده كنید.
- از غذاهای فرآوری شده، كمتر استفاده كنید غذاهای كنسروی، سوپها و غذاهای آماده، آجیل و تنقلات، چیپس و بیسكویت های نمكی دارای نمك زیادی هستند.
- برچسب داروهای مربوط به معده،سرماخوردگی،سردرد را بخوانید بعضی ازآنها حاوی سدیم زیادهستندكه نبایدپیش ازg۱۰۰/mg۱۲۰ باشد.

2مصرف چربی را محدود كنید :
- از چربی های مفید مثل اومگا ۳ و ۶ استفاده كنید. * اومگا ۳ موجب كاهش تریگلیسرید و كلسترول خون شده و باعث رقیق شدن خون می گردد و با نفوذ به غشاء سلول باعث كاهش لخته خون می گردد.

- مصرف گردو و بادام ۳ عدد در روز توصیه می شود.

- مصرف ماهی ۳-۲ بار در هفته درجهت كاهش كلسترول مفید است.

- مصرف زرده تخم مرغ را به سه روز در هفته كاهش دهید.

- ترجیحا" گوشت را آبپز استفاده كنید. * از مصرف گوشت پر چرب ،جگر، دل، قلوه، مغز و كله پاچه، پوست مرغ، لبنیات پرچرب،خامه، سوسیس، كالباس خودداری كنید.

- مصرف روغنها (جامد و مایع) را محدود كنید به جای روغن جامد از روغن زیتون پس از آن كلزا و پس از آن سویا و آفتابگردان استفاده می شود.

3غذاهای حاوی فیبر استفاده كنید :
- روزانه حدود ۵۰۰-۴۰۰gسبزیجات مصرف كنید.- مواد غذایی مانند جو سبوس دار، آرد گندم سبوس دار و حبوبات و سبزیجات در كاهش كلسترول مفیدند.
- سبزیجات مثل اسفناج، انواع كلم، شلغم، چغندر، لوبیا سبز، نخودسبز، انواع لوبیا دارای ویتامین گروه Bو اسید فولیك هستند. قارچ، سیر و پیاز كلسترول خون را پایین می آورد.
- اسید فولیك، هموسیستین را كه عامل آسیب به دیواره رگ و رسوب چربی است كاهش می دهد.
از مصرف بیش از حد مواد نشاسته ای و قندی پرهیز كنید. میوه جات شیرین هندوانه، خربزه، هلو، لیموشیرین، توت و خرما و انجیر استفاده نشود.

4فشارخون را مرتبا كنترل كنید :
- پتاسیم دریافتی با فشارخون ارتباط معكوس دارد. منابع غذائی آن موز، زردآلو، انجیر، گریپ فروت، هلو، آلو، سیب زمینی، سیر، كدو سبز، قارچ، گوجه فرنگی و سایر سبزیها.
- كلسیم خطر ابتلا به پر فشاری خون را كاهش می دهد ( شیر لبنیات ، سبزیجات سبز تیره)اگر بالای ۳۰ سال دارید مرتبا قندخون و فشارخون خود را كنترل كنید.

5ازمصرف سیگار خودداری كنید:
- هر نوع ماده دخانی از تنباكو تا مواد اعتیاد آور حتی به میزان كم در ایجاد بیماری قلبی موثر است. آمارها نشان می دهد سیگار از اسلحه هم كشنده تر است بر خلاف باور عمومی ، سیگارهای *****دار چون عمیق تر تنفس می شوند خطرناك تراز سیگارهای معمولی می باشند نحوه سیگاركشیدن میزان بلع دود، میزان مصرف سیگار و میزان جذب نیكوتین همه در افزایش شدت و میزان بروز بیماری قلبی موثر است..

6فعالیت بدنی و ورزش :
- فعالیت بدنی مفید است اما نباید شدت آن زیاد باشد و باید متناسب با نیاز فرد باشد .فعالیت بدنی منظم حداقل ۴-۶ بار در هفته به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه است كه می تواند به دفعات حداقل ۱۵دقیقه ای تقسیم شود در ۳ الی ۶ نوبت در روز.بهتر است ۵ دقیقه اول و آخر به گرم كردن و نرمش بگذرد و ورزش از روزی ۱۰ دقیقه شروع و در عرض ۱۲-۸ هفته روزانه با اضافه كردن ۲ دقیقه در ۶ هفته اول و ۳ دقیقه در ۶ هفته دوم به ۴۰ دقیقه برسانید.

- از ورزشهای آئروبیك یا هوارسان استفاده كنید این فعالیتها شامل ورزشهایی با شدت متوسط و نسبتا طولانی است (دویدن ، طناب زدن، پیاده روی تند،شنا، دو آرام، دوچرخه سواری با سرعت كم) لباس و كفش مناسب بپوشید از لباسهای نخی جاذب عرق استفاده كنید در سرما از چند لایه لباس نازك استفاده كنید.در هوای سرد كمتر از ۵ درجه و هوای گرم بیش از ۳۰ درجه یا بلافاصله بعد از غذا خوردن از تمرین خودداری كنید.

- اگر پیاده روی جز تمرین شماست در یك مسیر دایره ای باشد و به طور مداوم قدم بزنید.
- فعالیتی مناسب است كه شما را خسته نكند.
- بهتر است فعالیت ورزشی در ساعات اولیه صبح و در فضای باز انجام شود.

- در سطح صاف پیاده روی كنید و از بالا رفتن سربالائی خودداری كنید.
- اگر خسته شدید استراحت كنید چندبار استراحت كوتاه بهتر است از یك استراحت طولانی است

ازفعالیت ورزشی و فیزیکی شدید ناگهانی و بدون آمادگی و نرمش اجتناب نمایید

افراد مبتلا به دیابت و فشارخون یا سایر ریسک فاکتورهای قلبی یا سابقه فامیلی بیماری قلبی و افرادی دچار درد قفسه سینه یا تنگی نفس یا طپش قلب هستندقبل از شروع فعالیت ورزشی باپزشک مشورت و تست ورزش انجام دهند. ...
.


آدرس مطب : 1
تلفن : 22923067 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

فاطمه [ 1393-05-13 ]
با سلام عالي بود.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
داروها دربیماران قلبیدرمان بیماریهای قلبی و عروش های تشخیصی بیماریهایراهکارهای کنترل عوامل خعلایم بیماریهای قلبی و عصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانآدرس مطب و کلینیک چکاب قلسایتهای دیگراستفاده صحیح از ترید میلمطالب غیر پزشکیگپی کوتاهاخبار جدید پزشکیبیما ریهای غیر قلبیبیماریهای قلب و عروقتغذیه وبیماریهای قلبی و