دکتر مهراد فخرالدینی

متخصص قلب و عروق


راه نو وفکر نو و آغازی دوباره

راه نو و فکرنوو آغازی دوباره

هر فردی در مقطعی از زمان احساس میکند که برنامه زندگی او دچار یکنواختی شده است. برای از بین بردن این یکنواختی نیازی به ایجاد تغییرات شگرف در زندگیتان ندارید. معمولاً ایجاد چند تغییر جزئی و کوچک در برنامه روزانهتان، روحیهتان را از این رو به آن رو میکند. اینجا به 9 راهکار ساده برای ایجاد نیرویی تازه در خود و تقویت شوقتان به زندگی اشاره میکنیم.
1- یک بطری آب همراه خود داشته باشید
خیلی از ما در طول روز به اندازه کافی آب نمینوشیم. حفظ آب بدن اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا به بهبود عملکردهای بدن کمک کرده، پوستتان شفافتر و صافتر شده و ذهنتان بهتر کار میکند. برای بالا بردن مصرف آب روزانه خود، همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید. بطری را انتخاب کنید که حداقل 750 میلیلیتر مایع در خود نگه دارد تا فقط یک بار در روز مجبور به پُر کردن دوباره آن باشید

2- زودتر از خواب بیدار شوید
به جای اینکه روزتان را با عجله شروع کنید، ساعتتان را کمی زودتر تنظیم کنید و از آن زمان اضافی برای انجام یک کار مفید و به دنبال آن یک کار لذت بخش استفاده کنید. بعنوان مثال، با کاری مثل مرتب کردن اتاقتان به مدت 15 دقیقه شروع کنید. اگر نتوانستید آن را تمام کنید نگران نباشید، قرار نیست اتاقتان را از بالا تا پایین خانهتکانی کنید. بعد به خودتان پاداش داده و بقیه زمان را به خواندن روزنامه و نوشیدن چای یا انجام هر کار دیگری که به شما لذت میدهد دنبال کنید. اما به خاطر داشته باشید، شبها یک ساعت زودتر به رختخواب بروید تا خوابتان کافی باشد.
3-لباسهایتان را از شب قبل آماده کنید
اینکار برای بهبود زندگیتان، دو فایده دارد:
اول اینکه از استرس صبحهایتان کم میکند چون مجبور نیستید گیج جلوی کمدتان بایستید و نتوانید تصمیم بگیرید که چه بپوشید یا وقتتان را صرف اتو زدن پیراهن موردعلاقهتان کنید.
دوم اینکه انتخاب لباس در شب قبل باعث میشود وقت بیشتری داشته باشید که فکر کنید چه بپوشید و درنتیجه ظاهر مرتبتر و شیکتری خواهید داشت.

4-یک عطر جدید انتخاب کنید
با استفاده از یک عطر جدید مطمئناً احساس تازگی، اعتماد به نفس و جذابیت بیشتری خواهید کرد. و از آنجا که دیگران از عطر شما برای سنجش سطح جذابیتتان استفاده میکنند، انتخاب عطرتان بنابر شیمی بدنتان میتواند به افزایش قابلملاحظه جذابیت شما و توجه دیگران بینجامد. فقط به خاطر داشته باشید عطر شما نباید بیش از اندازه تند باشد، عطری با رایحهای ملایم انتخاب کنید که اجازه دهد بوی طبیعی بدنتان نیز مشخص باشد.

5-در زمان ناهار همه دستگاههای پیامرسان را خاموش کنید
تحقیقات جدید نشان میدهد که بمباران شدن مداوم با ایمیلها و پیامهای مختلف میتواند فشار زیادی به مغزتان وارد کند و باعث خستگی زود هنگام شما شده و جلوی یادگیری مهارتهای تازه و به خاطر سپردن اطلاعات جدید را میگیرد. برای راهاندازی دوباره مغزتان، در زمان ناهار به طور کل همه چیز را خاموش کنید، حتی تلفن همراهتان. اگر میتوانید برای صرف ناهار به محلی سرسبز در فضای باز بروید تا با انرژی بیشتری دوباره سر کار خود برگردید.

6-برای تعطیلات آخر هفته از اواسط هفته برنامهریزی کنید
برای اینکه هفته را با امید به پایان برسانید و برنامه زندگیتان هم کمی تکان بخورد، سعی کنید از سهشنبه برای تعطیلات پنجشنبه و جمعه برنامه ریزی کنید. با این روش وقتی آخر هفته میرسد، به جای اینکه بیکار و بی برنامه در خانه بنشینید، کاری لذتبخش برای انجام دادن دارید.

7-همه وسایل الکترونیکی را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید
همانطور که همه ما میدانیم، تلویزیون و اینترنت وسایلی بسیار تحریککننده هستند. وقتی درست قبل از خواب با این وسایل خودتان را سرگرم کنید، ممکن است در تولید انتقال دهندههای عصبی که به بدنتان پیام میفرستند که زمان خواب رسیده است، اخلال ایجاد کنید. داشتن خواب خوب و با کیفیت برای داشتن ذهنی روشن، انرژی بالا و زندگی خوب ضروری است. برای ایجاد تغییر در برنامه قبل از خواب خود، سعی کنید همه وسایل الکترونیکی را یک ساعت قبل از زمان خواب خود، خاموش کرده و یک کتاب برداشته و مطالعه کنید.

8-به میزان کمتر و در دفعات بیشتر غذا بخورید
ایجاد تغییر در برنامه غذایی تاثیر شگرفی بر جسم و فکر شما دارد. در ابتدا احساس سیری بیشتری خواهید داشت اما کالری مصرفیتان تغییری نکرده است یا حتی کمتر از قبل خواهد بود. یکی دیگر از فواید آن،بالا نگه داشت متابولیسم بدنتان در تمام طول روز خواهد بود و این یعنی کالری بیشتری خواهید سوزاند. همچنین احساس سرزندگی و نشاط بیشتری داشته و سطح انسولین خونتان ثابتتر بوده و درنتیجه کمتر به تنقلات مضر روی خواهید آورد. سعی کنید هر 2 تا 3 ساعت یکبار یک وعده غذای سبک میل کنید.

9-صبحها ورزش کنید
اگر در حال حاضر ورزش نمیکنید، این میتوانید یکی از بهترین راهکارها برای ایجاد تغییر در زندگیتان باشد. میتوانید از راهکار شماره 1 استفاده کرده و یک ساعتی که زودتر از خواب بیدار میشوید را به ورزش کردن اختصاص دهید. ورزش صبحگاهی سیستم بدنتان را به خوبی راهاندازی کرده، سطح اندورفین را در بدنتان بالا برده و درنتیجه تا پایان روز احساسی عالی خواهید داشت. همچنین ورزش در این ساعتچربیسوزی بسیار بهتری داشته و باعث میشود اندامی مناسبتر به دست آورید. و از اینها گذشته، تولید موادشیمیایی عالی در بدنتان، کنار آمدن بااسترسهای روزمره رابرایتان راحتتر میکند.


آدرس مطب : 1
تلفن : 22923067 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
استفاده صحیح از ترید میلمطالب غیر پزشکیگپی کوتاهاخبار جدید پزشکیبیما ریهای غیر قلبیبیماریهای قلب و عروقتغذیه وبیماریهای قلبی و داروها دربیماران قلبیدرمان بیماریهای قلبی و عروش های تشخیصی بیماریهایراهکارهای کنترل عوامل خعلایم بیماریهای قلبی و عصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانآدرس مطب و کلینیک چکاب قلسایتهای دیگر