دکتر مهراد فخرالدینی

متخصص قلب و عروق


روزه داری وبیماریهای قلبی و عروقی

ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان باتوجه به سئوالات متعددی که در بیمارستان ها و کلینیک ها و مطب ها از سوی بیماران عزیز و خانواده های آنها راجع روزه داری در بیماران قلبی مطرح میشود بصورت خلاصه نکات مهم و کاربردی که بیشتر اساتید و متخصصین قلب توصیه می نمایند جهت اطلاع بیماران عزیز معروض می دارم.

روزه داری جدای از اینکه یک فریضه دینی است دارای اثرات بسیار مفیدی در تغییر رفتار های اجتماعی و کاهش پرخاشگری و افزایش آرامش روحی و روانی افراددارد بطورخاص می تواند باکنترل ریسک فاکتورهای متعدد قلبی درپیشگیری از بیماریهای قلبی مفید باشد و اینکه درمورد روزه داری دربیماران قلبی به هیچ عنوان نمی توان در همه بیماران نسخه واحدی تجویز کرد .

تنها با مشورت با پزشک معالج خود هر بیماری می تواند در مورد روزه داری تصمیم گیری کند .دربیماران قلبی خفیف و کنترل شده می تواند به تخفیف و کنترل بیشتر بیماری قلبی کمک کند . ترک سیگار و کاهش مصرف غذاهای پرکالری و پرچربی و حجیم و نفاخ و آرامش روحی و روانی میتواند دربیماران قلبی بسیار مفید خواهدبود.

در بسیاری از بیماران قلبی مثل بیماران مبتلا به چربی خون دیابت تیپ 2 - چاقی - پرفشاری خون خفیف و متوسط بیماران سیگاری روزه داری می تواند بسیار کمک کننده و مفید باشد به شرطی که در موقع افطار و سحری از پرخوری و مصرف مفرط مواد قندی و غذاهای پر چرب و سنگین اجتناب نمایند و بجای کاهش وزن دچار چاقی و افزایش وزن نشوند .بیماران قلبی باید درموقع افطاری غذای سبک و کم چرب و ترجیحا با فاصله مصر ف کنند .نکات مهمی که دررابطه با بیماران قلبی و روزه داری می توان ذکر کرد:

درهمه بیماران قلبی درمورد روزه داری نمیتوان نسخه واحد و پروتکل یکسانی تجویز کرد و چنین پروتکلی نیز وجود ندارد .درهربیماری بسته به نوع و شدت بیماری و وجود علایم قلبی و نوع دارو و دوز داروی مصرفی باید بیمار با پزشک معالج مشورت نماید. دربیماران قلبی و عروقی خفیف و کنترل شده با درمان دارویی و بدون علامت قبل از ماه رمضان روزه داری هیچ منع قلبی ندارد .فقط تنظیم دوز داروهای قلبی باید بصورت دقیق تنظیم شود.
دربیمارانی که میزان داروهای مصرفی بیش از چند بار درطول شبانه روز می باشد یا اینکه داروهای متعدد قلبی مصرف می کنند نباید روزه بگیرند.بیماران قلبی مبتلا که بیماری متوسط یا شدید قلبی دارند که با دارو های متعدد قلبی کنترل شده است نباید روزه بگیرند .
بیمارانی که بیماری متوسط قلبی بدون علامت و کنترل شده ای دارند و اصرار به روزه داری دارند می توان با تنظیم داروهای قلبی بصورت آزمایشی چند روز روزه داری را امتحان کنند و درصورت تشدید علائم بیماری از ادامه روز ه داری اجتناب نمایند . بیماران قلبی که مستعد تغییر ات سریع در حجم خون یا کم آبی یا عدم تعادل آب و الکترولیت هستد مثل نارسایی شدید قلبی یا بیماری قلبی همراه با نارسایی کلیه یا بیماران قلبی تحت درمان با دیورتیک (مدر )باید از روزه داری اجتناب نمایند .
بیماران قلبی که بواسطه بیماری خاص ناگزیر به مصرف دوز بالای آسپرین بخصوص توام با داروهای ضد پلاکتی دیگر مثل کلوپیدوگرل یا داروی ضد انعقادی وارفارین هستند با روزه داری مستعد خونریزی گوارشی می شوند .نباید بدون مشورت با پزشک معالج روزه بگیرند. بیماران قلبی که اخیرا دچار حمله قلبی یا سکته قلبی شده اند یا جراحی بای پس کرونر یا جراحی دریچه های قلب انجام داده اند نباید روزه بگیرند .بیمارانی که اخیرا آنژیو پلاستی شده اند و باید داروهای ضد پلاکت مصرف کنند یا بواسطه علائم قلبی داروهای متعدد قلبی دریافت می کنند نباید روز ه بگیرند .
بیماران با بیماری شدید دریچه ای یا بیماری همزمان چند دریچه قلب یا بیماران با تعویض دریچه مصنوعی فلزی که علامتدار بوده و با دارو های متعدد قلبی بخصوص آسپرین و وارفارین توام مصرف می کنند نباید روزه بگیرند . بیماران مبتلا به پرفشاری خون شدید و کنترل نشده دارند یا پرفشاری خون شدید که با داروهای متعدد بخصوص دیورتیکها کنترل نسبی شده نباید روز ه بگیرند.
بیمارانی که با سابقه لخته در ریه و لخته در عروق اندام ها بصورت حاد دارند و مصرف وارفارین با دوز اپتیمال کنترل شده است روزه داری با تغییر در متابولیسم دارو یا تغلیظ خون ممکنه سبب عود یا تشدید بیماری شود . بیماران با نارسایی شدید قلبی که علامتدار بوده و به تغییر حجم خون یا تغییر د رتعادل آب و الکترولیت ها حساس بوده و دیورتیک و داروهای متعدد مصرف می کنند نباید روزه بگیرند.
بیمارانی که سا بقه طپش قلب یا آریتمی قلبی شدید و خطرناک دارند و با داروهای ضد آریتمی تحت کنترل هستند ممکن است تغییر متابولیسم یا دوز دارو سبب عود یا تشدید بیماری شود نباید روزه بگیرند . بیماران قلبی و دیابت وابسته به به انسولین یا دیابت کنترل نشده دارند و انسولین بصورت دوزهای منقسم یا داروهای متعدد ضد دیابت مصرف می کنند نباید روزه بگیرند .
بیماران قلبی همراه بابیماری سنگ کلیه یا افزایش اوره خون نباید روزه بگیرند.
آدرس مطب : 1
تلفن : 22923067 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرآدرس مطب و کلینیک چکاب قلاستفاده صحیح از ترید میلمطالب غیر پزشکیگپی کوتاهاخبار جدید پزشکیبیما ریهای غیر قلبیبیماریهای قلب و عروقتغذیه وبیماریهای قلبی و داروها دربیماران قلبیدرمان بیماریهای قلبی و عروش های تشخیصی بیماریهایراهکارهای کنترل عوامل خعلایم بیماریهای قلبی و ع